Українська література 10 клас
Тема.
І.Франко. Поетична збірка «Зів’яле
листя»
- вершина інтимної лірики
Мета:
-
поглибити
знання десятикласників про творчість
І.Франка,розкрити
світ почуттів , створений поетичним
словом великого
майстра на основі поезій
інтимної лірики ,допомогти учням
відчути красу, художню довершеність
поезій;
-
формувати
ключові компетентністі:
комунікативну,соціальну,інформаційну;
розвивати навички виразного читання,
аналізу ліричних творів;
-
виховувати
культуру почуттів, естетичний смак,
любов до поезії.
Обладнання:
портрет
письменника, збірка поезій «Зів’яле
листя», презентація, відеоролики,
аудіозаписи , кліп « Час рікою пливе»,
словники, тестові завдання.
Українська література 10 клас
Тема.
І.Франко. Поетична збірка «Зів’яле
листя»
- вершина інтимної лірики
поглибити
знання десятикласників про творчість
І.Франка,розкрити
світ почуттів , створений поетичним
словом великого
майстра на основі поезій
інтимної лірики ,допомогти учням
відчути красу, художню довершеність
поезій;
формувати
ключові компетентністі:
комунікативну,соціальну,інформаційну;
розвивати навички виразного читання,
аналізу ліричних творів;
виховувати
культуру почуттів, естетичний смак,
любов до поезії.
Тип уроку :урок формування умінь і навичок
Форма
уроку:
усний журнал
Епіграф
до уроку:
Розвійтеся
з вітром, листочки зів’ялі,
Розвійтесь,
як тихе зітхання!
Незгоєні
рани, невтишені жалі,
Завмерлеє
в серці кохання.
Іван
Франко
Перебіг
уроку
I.Організаційний
момент
1.Легенда
Мелодія
скрипки
Старогрецький
філософ Платон говорив, що колись
людина була цілісною і що за провину
розгнівався на неї Господь і розділив
її на дві половинки, і розкидав ці
частинки по світу. З того часу блукає
людина у пошуках своєї половинки, а
кохання - це не що інше, як власне намагання
людини від найти свою колишню половину.
У цій легенді міститься золоте
зерно правди. Кохання - це вічний
пошук під чарівні тони зачарованої
скрипки. Трапляється,
що людина знайшла свою половинку, але
не поєдналася з нею, і тоді скрипка плаче
сумно тужливо, поки не порвуться
струни і не розіб'ється скрипка ... Коли
ж половинки знайшли себе і поєдналися,
тони скрипки затихають.
ІІ.
Повідомлення теми і мети уроку
-
Мотивація
навчальної діяльності.
Вступне слово
вчителя.
Сьогоднішній
урок ми проведемо у формі усного журналу.
Його сторінки:
Сторінка1
- БІОГРАФІЧНА
Сторінка
2 - Лірична
Сторінки
3
– Аналітично-філософська
III.
Актуалізація опорних знань
1.ЛІТЕРАТУРНЕ
ЛОТО
«Який
довершений витвір – людина...» - проголошує
В. Шекспір словами свого героя Гамлета.
Ми, люди, багатогранні і різноманітні.
Чи могли б ви однозначно відповісти на
питання: «Хто я?» (Відповіді учнів). А що
б ви відповіли на питання: «Хто такий
Іван Франко?» (Відповіді учнів).
ФРАНКО:
поет – філософ – публіцист - громадський
діяч – вчений – лірик – літературний
критик – перекладач – мовознавець –
етнограф –драматург- літературознавець
– економіст – політичний діяч.
IV.
Сприйняття
й засвоєння учнями навчального матеріалу
МАГЧНЕ
ЧИСЛО -3
Сторінка
1 - БІОГРАФІЧНА
1.КРІСЛО
АВТОРА
2.Презентація
Сторінка
2 - Лірична
3.Виразне
читання поезій ( нап’амять)
4.Робота
в парах.
Завдання
: зробити ідейно-художній аналіз поезій
Іван
Франко
Мотивація
навчальної діяльності.
| № |
ВИД
РОБОТИ
|
ПРИКЛАДИ
|
| 1. |
Назва
поезії
|
|
| 2. |
Рік
написання
|
|
| 3. |
Вид
лірики
|
|
| 4. |
Художні
засоби:
|
|
| 5. |
Власні
враження
|
|
- Тричі мені являлася любов.
- Чого являєшся мені у сні?
- ЗВУЧТЬ ПІСНЯ «ОЙ ТИ, ДІВЧИНО, З ГОРІХА ЗЕРНЯ»
- Як почуєш вночі край свойого вікна.
5.Словникова
робота
Медита́ція (лат. meditatio —
роздум) — жанр ліричної поезії,
в якому автор розмірковує над
проблемами онтологічного, екзистенціального і
т.п. характеру, здебільшого схиляючись
до філософських узагальнень.
Медитація — різновид феноменологічного метажанру. Їй найбільш властива така форма виявлення авторської свідомості, як суб'єктивований ліричний герой.
Основні опозиції медитативної лірики — «людина і суспільство», «людина — людина», «людина — особистість», колізії морального характеру.
Медитація — різновид феноменологічного метажанру. Їй найбільш властива така форма виявлення авторської свідомості, як суб'єктивований ліричний герой.
Основні опозиції медитативної лірики — «людина і суспільство», «людина — людина», «людина — особистість», колізії морального характеру.
Онтоло́гія —
(лат. ontologia від дав.-гр. ών рід. п. грец. όντος —
суще, те, що існує і грец. λόγος —
учення, наука) — це вчення про буття,
розділ філософії,
у якому з'ясовуються фундаментальні
проблеми існування, розвитку сутнісного,
найважливішого. Поняття «онтологія»
не має однозначного тлумачення у
філософії.
6.МОВОЗНАВЧЕ
ЗАВДАННЯ
Підібрати
слова антоніми
- Кохає-ненавидить
- Сподівається – зневірюється
- Віра, надія – розчарування
Сторінки
3
– Аналітично-філософська
7.Випереджувальні
завдання
Вислови видатних людей про збірку
1.О.Білецький:
«Усе,
що є в нашій мові найніжнішого,
найголубливішого … вклав поет у ці
хвилюючі, писані кров’ю серця рядки»
2.Сучасник
поета М.Коцюбинський присвятив збірці
такі рядки (на дошці).
«Се
такі легкі, ніжні вірші, що, читаючи їх,
не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові
боротьби, чи поетові лірикові, співцеві
кохання і настроїв».
3.Ліричні
вірші Франка з циклу «Зів’яле листя»
стоять на рівні шедеврів світової
поезії. (О. Корнійчук)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Компаративний
аналіз (ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
Збірка
до глибини душі вразила видатну російську
поетесу українського походження Анну
Ахматову (Ганну Горенко). Вона
зробила переклади найбільш декількох
емоційно напружених творів книжки.
Я
нелюд! Часто, щоб зглушить
У
серці люту муку,
Я
чистий образ твій убить
Здіймав
проступну руку.
Я
з вулиці болото брав,
Каміння
кременисте
І
кидав ним у образ твій,
В
лице твоє пречисте.
Я
мов безумний лютував,
Мов
п'яний у нетямі,
Хоч
чув, що власне серце рвав
Злочинними
руками.
Та
як минув скажений дур,
Я
чувсь брудний, недужий,
А
образ твій яснів з душі,
Мов
сонце верх калюжі.
Преступник
я. Чтоб заглушить
Неслыханную
муку
И
чистый образ твой убить,
Я
злобно поднял руку.
Хватал
я уличную грязь,
Каменья
площадные,
Чтоб
кинуть в чистый образ твой,
В
глаза твои святые.
Я,
как безумный, бунтовал,
Задавлен
злыми снами,
Хоть
знал: свое я сердце рву
Злодейскими
руками.
Но
после был я, ангел мой,
Всех
и грязней, и хуже,
А
образ твой сиял в душе,
Как
солнышко над лужей.
2.Інтимна
лірика у світовій літературі
(
Франческо Петрарка і Лаура)
-
Ф.
Петрарка- видатний гуманіст, поет, якому
вдалося побачити цілісність течії
думок, що передували Відродженню, і
об’єднати їх у поетичному синтезі, що
став програмою наступних європейських
поколінь. Петрарка
– засновник нової сучасної поезії,
людина, яка наважилася в мороці
Середньовіччя запалити полум’я не так
божественного, як земного, людського
почуття.
-
Франческо
Петрарка зустрів кохання всього свого
життя — Лауру. Саме їй він присвячував
свої сонети. Лаурі Франческо Петрарка
поклонявся, незважаючи на те, що вони
навіть не були знайомі офіційно.
3.Тестові
завдання
1.
Який підзаголовок має збірка І. Франка
«Зів’яле
листя» ?
А
зів’яла
драма;
Б
лірична драма;
В
ліричні поезії;
Г
драма кохання
2.Яка
поезія зі збірки «Зів’яле
листя» є автобіографічною?
А
«Ой ти дівчино з горіха зерня…»;
Б
«Червона калино, чого в лузі гнешся?»;
В
«Тричі мені являлася любов»;
Г
«Чого являєшся мені у сні?»
2.У
композиції поезії «Ой ти дівчино з
горіха зерня…» використано художній
прийом:
А
алегорія;
Б
риторичне запитання;
В
образно-символічний паралелізм;
Г
образно-символічне контрастне зіставлення
4.Яка
збірка І. Франка побачила світ у 1896 році?
А
«Мій Ізмарагд»;
Б
«Баляди і розкази»;
В
«З вершин і низин»;
Г
«Зів’яле
листя»
5.
Яку символічну назву мають частини
збірки?
А
«Квіти»;
Б
«Букети»;
В
«Жмутки»;
Г
«Листки»
6.Укажіть
ім’я
коханої жінки І. Франка, про яку поет
писав: «несміла, як лілея біла…»
А
Ольга Рошкевич;
Б
Юзефа Дзвонковська;
В
Целіна Журовська;
Г
Ольга Хоружинська
7.
Збірка І. Франка «Зів’яле
листя» була створена:
А
першою;
Б
другою;
В
третьою ;
Г
четвертою.
8.
Хто так охарактеризував збірку І.
Франка «Зів’яле
листя» :
“Ліричні
вірші Франка з циклу «Зів’яле листя»
стоять на рівні шедеврів світової
поезії.” ?
А
О.Корнійчук;
Б
М.Коцюбинський;
В
Л.Українка;
Г
О.Білецький
4.СУЧАСНИЙ
ФРАНКО
Довідка:
27-29
липня в рідному селі Івана Франка
Нагуєвичах відбудеться Франко Фест.
Мета
фестивалю – усунення стереотипних
поглядів та створення якісно нового
іміджу Франка як одного із найкращих і
найпрогресивніших українців, популяризація
та поширення такого іміджу, актуалізація
ідей поета та поширення їх серед молоді
України.
Під
час фестивалю плануються виступи бардів
та різноманітних народних колективів,
арт-перфоманси та художні інсталяції,
театральні виступи та читання творів
Каменяра сучасними письменниками,
істориками й літературознавцями.
Територія
фестивалю буде вміщати три сцени:
музичну, мистецько-театральну та сцену
фольклорних колективів.
На
музичній сцені для вас виступатимуть:
Мері, Флайзза, Rock-H, КораЛЛі, Пікардійська
Терція, Веремій, Гайдамаки, Рутенія, The
Вйо, Оt Vinta, Фліт, Тартак. Список гуртів
ще оновлюється, тож можна чекати приємних
сюрпризів від організаторів.
На
території фестивалю діятимуть три
сцени: музична, літературно-мистецька
та фольклорна, і кожна з них матиме своє
унікальне забарвлення та колорит. Також
на період фестивалю невеличке село
Нагуєвичі перетвориться на епіцентр
різноманітних майстер-класів,
арт-перформансів, художніх інсталяцій
та читань. У ніч із суботи на неділю в
будинку літератора відбудеться акція
«Ніч в музеї», де буде створена атмосфера
початку ХХ ст.
На
музичній сцені виступатимуть такі
українські гурти:
Літературно-мистецька
або «Мала» сцена «Франко Фесту» дивуватиме
театральними виставами студентського
театру «Альтер», акустичними концертами,
виступами бардів, нічними фільмами та,
найголовніше,
літературними акціями. Серед них
лекції відомих письменників та поетів
України (Олександра Ірванця, Олега
Лешеги та ін.), літературні слеми, читання
поезії та багато іншого.
На
фольклорній сцені виступатимуть народні
колективи Дрогобицького району,
Львівської та сусідніх областей.
Організаторами
фестивалю є молодіжна організація «Інше
місто», творче об’єднання
«Альтер», радіостанція «Твоє Радіо» і
видавництво «Коло».
Детальну
інформацію можна знайти на офіційному
сайті фестивалю.
4.Підсумок
Учитель
Символ
Франко
писав: «Надіюся,що й теперішнє покоління
знайде у віршах «Зів’ялого листя» не
лише те, що відгукнеться в його душі
зовсім не песимістичними тонами.»
А
чим цікава для вас поезія? (Відповіді
учнів).
Продовжити речення:
« Мене найбільше вразив вірш І.Франка
«…..», тим . що…
5.Оцінювання.Домашнє
завдання
Середній
рівень - скласти паспорт збірки «Зів’яле
листя»; ( за зразком)
Достатній
рівень – скласти тестові завдання;
Високий
рівень – написати твір-мініатюру
«Чи
завжди кохання приносить радість?»
Степан Руданський
Співомовки
козака
Вінка
Руданського
Підготувала
вчитель
української
мови та літератури
Закусило
Олена Анатоліївна
Урок
української літератури в 8 класі
Література
рідного краю
Тема:
C.Руданський.
Співомовки.
Мета:
-
поглибити
знання учнів про творчість С.Руданського;
вдосконалювати навички аналізу ліричних
творів та виразного читання;
-
розвивати
мовленнєву, комунікативну та соціальну
компетенції учнів та вміння обґрунтовувати
власні спостереження над смішними
ситуаціями в житті;
-
виховувати
любов до літератури рідного краю,
доброзичливе ставлення один до одного,
почуття патріотизму, національної
гордості
і людської гідності українця, любові
до рідного краю, повагу до батьків,
природи.
Обладнання.
виставка
книг письменників – земляків, грамзапис
пісні на слова С.Руданського «Повій,
вітре, на Вкраїну», відеофільм « Нова
енциклопедія Поділля. С.Руданський»,
уривок із кінофільму «Вогнем і мечем»
Єжи Гофмана, портрет С.Руданського, І.
Айвазовського, репродукція картини
І.Айвазовського «Дев’ятий вал»,
ілюстрації учнів до співомовок,
український віночок, презентація,
мультфільм «Чудасія».
Учні
повинні знати:
-
основні
етапи життя і творчості поета;
Учні
повинні вміти:
-
виразно
читати поезії;
-
аналізувати
ліричні твори;
• визначати
основні мотиви творів;
•
висловлювати
й обґрунтовувати
власне ставлення до прочитаного.
Перебіг
уроку
І
.
Організаційний момент
Поетична
хвилина
Леся
Українка
«Красо
України, Подолля!»
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення
теми і мети уроку.
Бесіда.
-
Яке
ключове слово поезії «Красо України ,
Подолля!»?
-
Поділля
– це….
-
Яких
відомих людей Поділля ви знаєте?
-
Яких
письменників - земляків ви знаєте?
-
Чи
відоме вам ім’я
С.Руданський ? (Додаток 1)
Слово
вчителя.
Нам
з вами випало жити на цій землі, милуватися
її рясними садками, золотими ланами
пшениці, веселими селами, пишатися її
роботящими і талановитими людьми. А
подарувала нам подільна земля їх чимало.
Це класики української літератури
Михайло Коцюбинський, Степан Руданський,
Михайло Стельмах та наші сучасні молоді
поети. Надихала подільська земля
композиторів Чайковського і Леонтовича,
художника Тропініна, багатьох митців
нашого краю.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1.Перегляд
відео «С.Руданський» Вінницького
державного телебачення
(
«Народна енциклопедія Поділля»)
2.
Літературне лото
І
варіант
1.
С.Руданський - український поет,…………………………….
2.
Започаткував новий літературний
жанр…………………………
3.Спочатку
навчався в …………………………………………..
4.
Родився в родині……………………………
5.
З яким художником знайомиться в
Ялті?....................................
6.
Ким працював в
Ялті?..................................................................
7.Почав
друкуватися з …………..року
8.Хто
допоміг видати першу збірку ?……………………………….
9.
Поет прожив…………………років
10.
Перекладав твори………………………………….
ІІ
варіант
-
С.Руданський
народився в селі……………………………
-
Нині
це………………………………………………………
-
Всупереч
волі батьків вступив до ……………………………..
-
Скільки
створив
співомовок?...............................................
-
В
Ялтинський період найбільше приділяв
увагу……………….
-
Найбільше
видання творів складає…………….томів
-
Літературний
музей поета знаходиться в ………………………
-
Скільки
книжок видав С.Руданський протягом
життя……..
-
Шедевр
інтимної лірики………………………………..
10.Поховано
С.Руданського в……………………….
ІУ.
Опрацювання
навчального матеріалу
1.Словникова
робота
Співомовка-це………
2.Хвилина
мистецтва (випереджувальне завдання)
. (Додаток 2)
Айвазовський
Іван Костянтинович
Російський
живописець-мариніст вірменського походження.
Створив понад
6 тисяч
полотен, найвідоміші з котрих морські
пейзажі та сцени морських баталій.
Картина
«Бій
бригантини
«Меркурій»
. Картина
«Дев'ятий
вал».
Додаток 3.
3.Художній
вернісаж ( учнівські ілюстрації до
творів С.Руданського)
Співомовки
козака Вінка Руданського
3.Здоров’язберігаючі
технології ( гімнастика для очей)
-
Скільки віночків розташовано по класі
?
4.
Творчо
мислимо
Підготуйтеся
разом зі своєю групою
виразно
прочитати
співомовки
за ролями
й взяти
участь у класному конкурсі на краще її
читання.
-
Які
емоції під час читання співомовок С.
Руданського в тебе виникли?
-
Чи
відповідають вони ілюстраціям до них?
-
Який
момент у співомовці тебе здивував і
чому саме?
5.Перегляд
мультфільму «Чудасія»
6.
Відтворюємо прочитане - інсценізація
співомовок .
7.
Перегляд уривка
із кінофільму «Вогнем і мечем»
Єжи Гофмана, де звучить пісня на слова
С.Руданського «Повій, вітре, на Вкраїну».
Додаток 1
«Вогне́м
і мече́м» —
україно-польський історичний фільм
режисера Є.
Гофмана,
випущений 1999 року.
В основу
фільму ліг однойменний роман Генрика
Сенкевича Вогнем
і мечем.
Останню з трьох частин трилогії Сенкевича
екранізував Єжи
Гофман,
післяПотопу і Пана
Володийовського,
хоч письменник створив цей роман першим.
Одночасно з кіноверсією була вироблена
телевізійна версія - мінісеріал.
У.Підсумок
уроку.
1.Краєзнавчий
матеріал
-
Щороку(
в січні) Калинівка запрошує на
Всеукраїнське свято сатири та гумору
«І я знов живий, світ оглядаю», присвячене
дню народженню Степана Васильовича
Руданського .
2.
Оцінювання
результатів діяльності учнів на уроці.
VІ.
Повідомлення
домашнього завдання.
І
варіант – скласти кросворд « Творчість
С.Руданського».
ІІ
варіант - скласти вікторину « Гумор
С.Руданського».
Додатки
до уроку
Додаток
1
Степан
Руданський (1834-1873)
Додаток
2
Айвазовський Іван Костянтинович
Додаток
3
Картина
«Бій
бригантини
«Меркурій»
1.Компаративний аналіз (ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
Я
нелюд! Часто, щоб зглушить
У серці люту муку,
Я чистий образ твій убить
Здіймав проступну руку.
Я з вулиці болото брав,
Каміння кременисте
І кидав ним у образ твій,
В лице твоє пречисте.
Я мов безумний лютував,
Мов п'яний у нетямі,
Хоч чув, що власне серце рвав
Злочинними руками.
Та як минув скажений дур,
Я чувсь брудний, недужий,
А образ твій яснів з душі,
Мов сонце верх калюжі.
У серці люту муку,
Я чистий образ твій убить
Здіймав проступну руку.
Я з вулиці болото брав,
Каміння кременисте
І кидав ним у образ твій,
В лице твоє пречисте.
Я мов безумний лютував,
Мов п'яний у нетямі,
Хоч чув, що власне серце рвав
Злочинними руками.
Та як минув скажений дур,
Я чувсь брудний, недужий,
А образ твій яснів з душі,
Мов сонце верх калюжі.
Преступник
я. Чтоб заглушить
Неслыханную муку
И чистый образ твой убить,
Я злобно поднял руку.
Хватал я уличную грязь,
Каменья площадные,
Чтоб кинуть в чистый образ твой,
В глаза твои святые.
Я, как безумный, бунтовал,
Задавлен злыми снами,
Хоть знал: свое я сердце рву
Злодейскими руками.
Но после был я, ангел мой,
Всех и грязней, и хуже,
А образ твой сиял в душе,
Как солнышко над лужей.
Неслыханную муку
И чистый образ твой убить,
Я злобно поднял руку.
Хватал я уличную грязь,
Каменья площадные,
Чтоб кинуть в чистый образ твой,
В глаза твои святые.
Я, как безумный, бунтовал,
Задавлен злыми снами,
Хоть знал: свое я сердце рву
Злодейскими руками.
Но после был я, ангел мой,
Всех и грязней, и хуже,
А образ твой сиял в душе,
Как солнышко над лужей.
Ф.
Петрарка- видатний гуманіст, поет, якому
вдалося побачити цілісність течії
думок, що передували Відродженню, і
об’єднати їх у поетичному синтезі, що
став програмою наступних європейських
поколінь. Петрарка
– засновник нової сучасної поезії,
людина, яка наважилася в мороці
Середньовіччя запалити полум’я не так
божественного, як земного, людського
почуття.
Франческо
Петрарка зустрів кохання всього свого
життя — Лауру. Саме їй він присвячував
свої сонети. Лаурі Франческо Петрарка
поклонявся, незважаючи на те, що вони
навіть не були знайомі офіційно.
4.Підсумок
Степан Руданський
Співомовки
козака
Вінка
Руданського
Підготувала
вчитель
української
мови та літератури
Закусило
Олена Анатоліївна
Урок
української літератури в 8 класі
Література
рідного краю
Тема:
C.Руданський.
Співомовки.
Мета:
- поглибити знання учнів про творчість С.Руданського; вдосконалювати навички аналізу ліричних творів та виразного читання;
- розвивати мовленнєву, комунікативну та соціальну компетенції учнів та вміння обґрунтовувати власні спостереження над смішними ситуаціями в житті;
- виховувати любов до літератури рідного краю, доброзичливе ставлення один до одного, почуття патріотизму, національної гордості і людської гідності українця, любові до рідного краю, повагу до батьків, природи.
Обладнання.
виставка
книг письменників – земляків, грамзапис
пісні на слова С.Руданського «Повій,
вітре, на Вкраїну», відеофільм « Нова
енциклопедія Поділля. С.Руданський»,
уривок із кінофільму «Вогнем і мечем»
Єжи Гофмана, портрет С.Руданського, І.
Айвазовського, репродукція картини
І.Айвазовського «Дев’ятий вал»,
ілюстрації учнів до співомовок,
український віночок, презентація,
мультфільм «Чудасія».
Учні
повинні знати:
- основні етапи життя і творчості поета;
Учні
повинні вміти:
- виразно читати поезії;
- аналізувати ліричні твори;
• визначати
основні мотиви творів;
•
висловлювати
й обґрунтовувати
власне ставлення до прочитаного.
Перебіг
уроку
І
.
Організаційний момент
Поетична
хвилина
Леся
Українка
«Красо
України, Подолля!»
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення
теми і мети уроку.
Бесіда.
- Яке ключове слово поезії «Красо України , Подолля!»?
- Поділля – це….
- Яких відомих людей Поділля ви знаєте?
- Яких письменників - земляків ви знаєте?
- Чи відоме вам ім’я С.Руданський ? (Додаток 1)
Слово
вчителя.
Нам
з вами випало жити на цій землі, милуватися
її рясними садками, золотими ланами
пшениці, веселими селами, пишатися її
роботящими і талановитими людьми. А
подарувала нам подільна земля їх чимало.
Це класики української літератури
Михайло Коцюбинський, Степан Руданський,
Михайло Стельмах та наші сучасні молоді
поети. Надихала подільська земля
композиторів Чайковського і Леонтовича,
художника Тропініна, багатьох митців
нашого краю.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1.Перегляд
відео «С.Руданський» Вінницького
державного телебачення
(
«Народна енциклопедія Поділля»)
2.
Літературне лото
І
варіант
1.
С.Руданський - український поет,…………………………….
2.
Започаткував новий літературний
жанр…………………………
3.Спочатку
навчався в …………………………………………..
4.
Родився в родині……………………………
5.
З яким художником знайомиться в
Ялті?....................................
6.
Ким працював в
Ялті?..................................................................
7.Почав
друкуватися з …………..року
8.Хто
допоміг видати першу збірку ?……………………………….
9.
Поет прожив…………………років
10.
Перекладав твори………………………………….
ІІ
варіант
- С.Руданський народився в селі……………………………
- Нині це………………………………………………………
- Всупереч волі батьків вступив до ……………………………..
- Скільки створив співомовок?...............................................
- В Ялтинський період найбільше приділяв увагу……………….
- Найбільше видання творів складає…………….томів
- Літературний музей поета знаходиться в ………………………
- Скільки книжок видав С.Руданський протягом життя……..
- Шедевр інтимної лірики………………………………..
10.Поховано
С.Руданського в……………………….
ІУ.
Опрацювання
навчального матеріалу
1.Словникова
робота
Співомовка-це………
2.Хвилина
мистецтва (випереджувальне завдання)
. (Додаток 2)
Айвазовський
Іван Костянтинович
Російський
живописець-мариніст вірменського походження.
Створив понад
6 тисяч
полотен, найвідоміші з котрих морські
пейзажі та сцени морських баталій.
Картина
«Бій
бригантини
«Меркурій»
. Картина
«Дев'ятий
вал».
Додаток 3.
3.Художній
вернісаж ( учнівські ілюстрації до
творів С.Руданського)
Співомовки
козака Вінка Руданського
3.Здоров’язберігаючі
технології ( гімнастика для очей)
-
Скільки віночків розташовано по класі
?
4.
Творчо
мислимо
Підготуйтеся разом зі своєю групою виразно прочитати співомовки за ролями й взяти участь у класному конкурсі на краще її читання.
Підготуйтеся разом зі своєю групою виразно прочитати співомовки за ролями й взяти участь у класному конкурсі на краще її читання.
- Які емоції під час читання співомовок С. Руданського в тебе виникли?
- Чи відповідають вони ілюстраціям до них?
- Який момент у співомовці тебе здивував і чому саме?
5.Перегляд мультфільму «Чудасія»
6.
Відтворюємо прочитане - інсценізація
співомовок .
7.
Перегляд уривка
із кінофільму «Вогнем і мечем»
Єжи Гофмана, де звучить пісня на слова
С.Руданського «Повій, вітре, на Вкраїну».
Додаток 1
«Вогне́м
і мече́м» —
україно-польський історичний фільм
режисера Є.
Гофмана,
випущений 1999 року.
В основу
фільму ліг однойменний роман Генрика
Сенкевича Вогнем
і мечем.
Останню з трьох частин трилогії Сенкевича
екранізував Єжи
Гофман,
післяПотопу і Пана
Володийовського,
хоч письменник створив цей роман першим.
Одночасно з кіноверсією була вироблена
телевізійна версія - мінісеріал.
У.Підсумок
уроку.
1.Краєзнавчий
матеріал
- Щороку( в січні) Калинівка запрошує на Всеукраїнське свято сатири та гумору «І я знов живий, світ оглядаю», присвячене дню народженню Степана Васильовича Руданського .
2.
Оцінювання
результатів діяльності учнів на уроці.
VІ.
Повідомлення
домашнього завдання.
І
варіант – скласти кросворд « Творчість
С.Руданського».
ІІ
варіант - скласти вікторину « Гумор
С.Руданського».
Додатки
до уроку
Додаток
1
Степан
Руданський (1834-1873)
Додаток
2
Айвазовський Іван Костянтинович
Додаток
3
Картина
«Бій
бригантини
«Меркурій»




